Rynek produktów kosmetycznych zawierających filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV wciąż się rozwija zasypując nas mnogością drogeryjnych i aptecznych promieniochronnych kremów dziennych. Co powinniśmy wiedzieć o kremach na dzień chroniących nas przed słońcem, żeby móc dokonać właściwego wyboru?

 

Dlaczego stosowanie kremów na dzień z filtrami UV jest takie ważne?

Promieniowanie UV jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w ostatnich latach bardzo mocno podkreśla się niekorzystny wpływ promieniowania UVA i UVB na ludzki organizm, ponieważ przyczynia się ono do pojawiania reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych, jest także szkodliwe dla oczu. Jednak głównie prowadzi do fotostarzenia się skóry (photoaging), którego efektem są zmarszczki, zaburzenia pigmentacji skóry, rozszerzone naczynia, zmiany jakości skóry oraz zmiany przed- i nowotworowe. Organizm ludzki broni się przed działaniem promieni UV poprzez wytwarzanie ochronnego barwnika – melaniny a także poprzez pogrubienie warstwy rogowej naskórka. Niestety są to mechanizmy niewystarczające do kompletnej ochrony. Z tego powodu każdego dnia należy używać kremów zawierających filtry UV.

 

Jakie filtry UV stosuje się w kremach na dzień?

W kremach na dzień stosuje się dwie grupy filtrów. Pierwszą grupę stanowią filtry fizyczne (mineralne), które działają na zasadzie odbicia lub rozproszenia, tworzą na powierzchni skóry film ochronny – powłokę będącą zaporą dla promieniowania UV. Nie wnikają w głąb skóry, są bardzo dobrze przez nią tolerowane i rzadko powodują reakcje nadwrażliwości, dlatego polecane są szczególnie dla osób ze skórą wrażliwą lub alergiczną. Drugą grupę stanowią filtry chemiczne. Ich działanie opiera się na absorbowaniu energii niesionej przez promieniowanie UV. Posiadają zdolność wnikania w głąb naskórka, wykazują działanie przeciwutleniające i neutralizują wolne rodniki.

 

Jak wybrać odpowiedni faktor?

Efektywność ochronna danego kosmetyku przed promieniowaniem UVB określana jest za pomocą współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF. Im wyższa jest wartość SPF, tym lepsza ochrona. Przy wyborze kremu należy kierować się wysokością faktora SPF (dopasowanego do fototypu skóry), którego obecność na etykiecie świadczy o zawartości filtra UVB, oraz skontrolować, czy na liście składników INCI danego kremu znajdują się filtry chroniące przed UVA.

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

O właściwym przechowywaniu kremów tego typu, gdyż ich nadmierna ekspozycja na słońce może powodować zmiany w składzie chemicznym. Produkt traci wtedy właściwości ochronne, a powstające substancje mogą uczulać i powodować podrażnienia.

Warto podkreślić, że stosowanie kremów dziennych zawierających zarówno filtry UVB, jak i UVA, nie zagwarantują całkowitej ochrony przed zagrożeniami zdrowia związanymi z tym promieniowaniem. Żaden produkt ochrony przeciwsłonecznej nie pochłania całości promieniowania UV. Dlatego w bardzo słoneczne dni lepiej unikać słońca, szczególnie w godzinach południowych i stosować specjalistyczne kremy przeciwsłoneczne.

 

No Comments Yet.

Leave a comment