03 luty 2023

Ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na skórę

Ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV na skórę

Rynek produktów kosmetycznych zawierających filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV wciąż się rozwija zasypując nas mnogością drogeryjnych i aptecznych promieniochronnych kremów. Co powinniśmy wiedzieć o kremach chroniących nas przed słońcem, żeby móc dokonać właściwego wyboru?

Dlaczego stosowanie kremów na dzień z filtrami UV jest tak ważne?

Promieniowanie UV jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w ostatnich latach bardzo mocno podkreśla się niekorzystny wpływ promieniowania UVA i UVB na ludzki organizm. Jest szkodliwe dla oczu, przyczynia się do pojawiania się reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych. Ponadto prowadzi do fotostarzenia skóry, którego efektem są zmarszczki, rozszerzone naczynia, zaburzenia pigmentacji, zmiany jakości skóry oraz zmiany przed- i nowotworowe. Organizm ludzki broni się przed działaniem promieni UV poprzez wytwarzanie ochronnego barwnika – melaniny, a także poprzez pogrubienie warstwy rogowej naskórka. Niestety są to mechanizmy niewystarczające do kompletnej ochrony. Z tego powodu każdego dnia należy używać kremów zawierających filtry UV.

Jakie filtry UV stosuje się w kremach na dzień?

W kremach na dzień stosuje się dwie grupy filtrów. Pierwszą grupę stanowią filtry fizyczne (mineralne), które działają na zasadzie odbicia lub rozproszenia światła, tworząc na powierzchni skóry ochronny film. Nie wnikają w głąb skóry, są bardzo dobrze przez nią tolerowane i rzadko powodują reakcje nadwrażliwości, dlatego polecane są szczególnie dla osób ze skórą wrażliwą lub alergiczną. Drugą grupę stanowią filtry chemiczne. Ich działanie opiera się na absorbowaniu energii niesionej przez promieniowanie UV. Posiadają zdolność wnikania płytko w głąb naskórka, wykazują także działanie przeciwutleniające i neutralizujące wolne rodniki.

Jak wybrać odpowiedni faktor?

 Efektywność ochronna kosmetyku przed promieniowaniem UVB określana jest za pomocą współczynnika ochrony przeciwsłonecznej SPF. SPF jest to skrót od angielskiego terminu „Sun Protection Factor”. Symbol ten oznacza stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVB. Wskazuje on jak długo po nałożeniu kremu skóra może być eksponowana na działanie promieniowania słonecznego, aby nie doszło do oparzenia. Im wyższa wartość wskaźnika SPF tym lepsza ochrona. Warto również skontrolować, czy kosmetyk zawiera filtry chroniące przed UVA, których stopień ochrony wyznacza współczynnik PPD, będący skrótem od angielskiej nazwy wzkaźnika „Peristent Pigment Darkening”.

Aby zapewnić efektywną ochronę preparat z filtrem należy nakładać w ilości 2 mg na cm2 skóry, reaplikując krem co 2h.

O czym jeszcze należy pamiętać?

O właściwym przechowywaniu kremów tego typu, gdyż ich nadmierna ekspozycja na słońce może powodować zmiany w składzie chemicznym. Produkt traci wówczas właściwości ochronne, a powstające substancje mogą uczulać i powodować podrażnienia. Warto podkreślić, że stosowanie kremów zawierających zarówno filtry UVB, jak i UVA, nie zagwarantuje całkowitej ochrony. Dlatego w bardzo słoneczne dni lepiej unikać słońca, szczególnie w godzinach miedzy 11 a 15, zakładać okulary przeciwsłoneczne, pić duże ilości wody oraz pamiętać o nakryciu głowy.

Wszechstronny niacynamid