02 kwiecień 2024

Zaburzona bariera naskórkowa - jakich składników aktywnych używać

Zaburzona bariera naskórkowa - jakich składników aktywnych używać


Zaburzenie bariery naskórkowej to stan, w którym skóra traci swoją naturalną zdolność do utrzymywania optymalnego poziomu nawilżenia i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to często związane z uszkodzeniem struktury lipidowej znajdującej się w warstwie zewnętrznej skóry, zwanej warstwą rogową. Połączenia komórek tej warstwy - keratynocytów, składają się głównie właśnie z lipidów, to tzw. cement utrzymujący skórę w ryzach.

Objawy zaburzenia bariery naskórkowej obserwujemy w wielu dermatozach, między innymi takich jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska i kontaktowe zapalenie skóry. W tych przypadkach skóra jest sucha, szorstka i podatna na podrażnienia. Dyskomfort spowodowany uczuciem ściągnięcia, swędzenia i pieczenia, a także nieestetyczny wygląd łuszczącego się naskórka jest niewątpliwe przyczyną obniżenia nastroju w codziennym życiu.

Istnieje także wiele czynników zewnątrzpochodnych, które mogą przyczyniać się do zaburzenia bariery naskórkowej, w tym: suche powietrze, częste mycie i stosowanie drażniących detergentów, nadmierne narażenie na promieniowanie UV, infekcje skóry, stres, dieta i inne.

Pielęgnacja zaburzonej bariery naskórkowej polega głównie na stymulacji syntezy ceramidów, budulca macierzy zewnątrzkomórkowej naskórka, a także na przywracaniu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry oraz ochronie przed czynnikami drażniącymi.

Ważne jest również dbanie o ogólną kondycję skóry poprzez zdrową dietę, regularne nawadnianie organizmu, unikanie długotrwałego narażenia na słońce i utrzymanie odpowiedniej higieny osobistej.

Jeden z głównych składników Serii Rozświetlającej Belnea to niacynamid. Związek ten ma wiele pozytywnych właściwości, ale najbardziej docenianą jego funkcją jest synteza właśnie ceramidów, wzmacniających barierą naskórkową. Innym pozytywnym aspektem działania niacynamidu jest zmniejszenie transportu melaniny, co w efekcie końcowym zapobiega powstawaniu przebarwień i pozwala na wyrównanie kolorytu skóry.

Idealnym dopełnieniem działania kosmetyków Belnea w Serii Rozświetlającej jest znany antyoksydant - witamina C i d-pantenol, o których możecie poczytać:

 

 

 

Wszechstronny niacynamid Witamina C królowa antyoksydantów